Побутові лічильники газу є засобами вимірювальної техніки, на які розповсюджується дія Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Як і інші аналогічні прилади лічильники газу підлягають обов’язковій періодичній повірці.
Повірка лічильників газу проводиться уповноваженим органом Держспоживстандарту – ДП «Кіровоградстандартметрологія» на базі сервісних центрів та лабораторій ВАТ «Кіровоградгаз» у м.Кіровоград, м.Олександрія.
При повірці порівнюються метрологічні характеристики лічильника (в першу чергу – похибка вимірювання) з еталоном. Також перевіряється опір проходженню газу (падіння тиску), технічний стан лічильника. Рішення про непридатність до подальшої експлуатації може бути прийняте також при значному пошкодженні лакофарбового покриття корпусу лічильника, корозії корпусу.
Порівняння метрологічних характеристик з еталоном проводиться на різних режимах роботи лічильника – при мінімальній витраті газу, при витраті у 20% від максимальної, та при максимальній витраті. На всіх режимах роботи лічильника значення похибки вимірювання не повинно виходити за межі +3…-6% для лічильників, які знаходяться у експлуатації, та +3…-3% для нових лічильників.
Повірка лічильників газу проводиться з періодичністю, визначеною заводом виробником або уповноваженим органом Держспоживстандарту. Періодичність повірки більшості побутових лічильників, призначених для вимірювання об’ємної витрати природного газу до 16 куб.м/год, становить 5 років.
Всі роботи, пов’язані з періодичною повіркою (демонтаж, транспортування, повірка та монтаж), здійснюються за рахунок ВАТ «Кіровоградгаз».
Згідно «Правил надання населенню послуг з газопостачання» на час зняття лічильника газу для проведення його періодичної повірки розрахунки за газ здійснюються не за нормами споживання, встановленими для споживачів без лічильників, а відповідно до середньомісячного обсягу споживання природного газу в аналогічному періоді (опалювальному або міжопалювальному) попереднього року.
Також згідно п16.1 вищевказаних Правил "У разі коли лічильник газу визнано в установленому порядку непридатним доподальшої експлуатації та ремонту, розрахунки із споживачем здійснюються протягом двох місяців відповідно до середньомісячного обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш як шість місяців, а в подальшому - відповідно до встановлених норм споживання (в разі не встановлення лічильника).
Враховуючи те, що розрахунки за послуги з газопостачання не можуть проводитись за показаннями не повірених лічильників, вищезазначеними Правилами передбачена відповідальність споживачів за відмову працівникам газових служб у доступі до своїх приміщень, де розташовані лічильники газу, для їх демонтажу. Нарахування за спожитий газ в такому випадку здійснюється за нормами споживання з дня такої відмови до дня, коли буде забезпечено вільний доступ представникам газопостачальної організації до лічильників та проведено їх періодичну повірку.
Також в разі бажання споживача (не проживання за адресою) на час повірки лічильника газу, газопостачання може бути припинене.
Яким чином проводиться періодична повірка лічильника?
Де зробити заявку на зняття лічильника на періодичну (періодичну) повірку?
Що робити при виявленні порушень у роботі лічильника?
=================================================================
Яким чином проводиться періодична повірка лічильника?
Періодична повірка лічильників газу (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж здійснюється за рахунок газорозподільного підприємства у визначені терміни.
Повірку лічильників газу проводять інженери ДП «Кіровоградського регіонального центру стандартизації, метрології та сертифікації», в якому зберігають первинні еталони, на базі сервісного центра ВАТ «Кіровоградгаз». Центр повірки ВАТ «Кірвоградгаз» знаходиться за адресою вул.Района,9 тел.56-91-89.
У разі справності лічильника газу, після проведення його повірки , газорозподільне підприємство зобов`язане встановити його протягом двох місяців з моменту зняття.
У разі, якщо лічильник газу за результатами періодичної повірки визнаний непридатним для подальшої експлуатації (забракований) та який належить споживачеві, то необхідно звернутись до представника Центру повірки ВАТ «Кіровоградгаз» з заявою для згоди вскриття лічильника газу для подальшого виконання ремонту або відправлення лічильника на завод- виробник.
У разі, якщо лічильник газу за результатами періодичної повірки визнаний непридатними для подальшої експлуатації (забракований) та є власністю ВАТ «Кіровоградгаз» (встановлені згідно Програми оснащення житлового фонду Кіровоградської області лічильниками газу) ремонтуються Центром повірки або централізовано направляються для ремонту на заводи-виробники без згоди (заяви) споживача.
У разі, якщо лічильник газу за результатами періодичної повірки визнаний непридатним для подальшої експлуатації та визнано таким, що не підлягає ремонту, згідно роз’яснення Національної комісії регулювання електроенергетики України від 26.04.2005р. №05-39 – 14/1885:
- лічильник газу належить споживачеві - новий лічильник газу встановлюється за кошти споживача;
- лічильник газу є власністю ВАТ «Кіровоградгаз» - ремонт/заміна лічильника газу виконується за кошти підприємства.
Де зробити заявку на зняття лічильника на періодичну (позачергову) повірку?
Для зняття лічильника на періодичну повірку – замовити послугу можливо за телефонами «Контакт-центру»: 30-15-30, 30-51-41, 050-343-44-55, 067-515-11-99 або особисто в довідковому бюро на першому поверсі адмінбудівлі.
Для зняття лічильника на позачергову повірку (ремонт) - замовити послугу можливо в довідковому бюро на першому поверсі адмінбудівлі (послуга є платною за затвердженими розцінками).
Що робити при виявлені порушень у роботі лічильника?
За збереження і цілісність лічильника газу та пломб (відбитків тавр) встановлених на ньому (його складових), відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.
У разі виявлення зовнішнього пошкодження лічильника газу (пошкодження пломб) або виникнення сумніву щодо достовірності показників лічильника газу, Споживач зобов’язаний невідкладно письмово повідомити про це газорозподільне підприємство, звернувшись в довідкове бюро адмінбудівлі.