Індивідуальним клієнтам Розподіл природного газу Оплата послуг з газопостачання  

Пільги по оплаті за газ

Що таке пільга по оплаті за газ?

Пільга по оплаті послуг з газопостачання – це право на зменшення розміру плати, гарантоване окремим категоріям громадян чинним законодавством. При цьому зобов’язання щодо відшкодування частини вартості спожитого газу бере на себе держава – відшкодування частини вартості газу проводиться з державного бюджету України.

Як оформити пільгу?

Відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання реалізація права на пільгову оплату за газ здійснюється шляхом подачі письмової заяви та документів, що підтверджують право на пільги. Пільги на оплату за природний газ нараховуються з дня подачі споживачем заяви та підтверджуючих документів.

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги, впорядкування механізму надання пільг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. N 117 створено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.

Для оформлення пільг на оплату послуг з газопостачання необхідно:

1 Звернутись до відділу персоніфікації Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання та зареєструватися в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків (ЄДАРП). Отримати повідомлення про внесення даних про пільговика до ЄДАРП.

2 Надати до регіонального управління ВАТ «Кіровоградгаз» наступні документи:

 • Заява про реєстрацію права на пільги по оплаті за газ;
 • Повідомлення про реєстрацію пільговика в ЄДАРП;
 • Оригінал та копія паспорта пільговика;
 • Оригінал та копія документа, що засвідчує право на пільги (посвідчення, довідка тощо);
 • Копія довідки податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера пільговика;
 • Довідка про склад сім’ї;
 • Розрахункова книжка по оплаті послуг з газопостачання;
 • Якщо право на пільгу поширюється на неповнолітніх дітей, необхідно надати також копії їхніх свідоцтв про народження.

При особистому наданні документів у абонентний відділ завіряти копії документів немає потреби. Оператор, який приймає документи, звірить їх з оригіналами та завірить самостійно. Звісно, якщо заява та копії документів направляються поштою, копії повинні бути завіреними.

Як оплачувати за газ при наявності пільги?

Наявність пільги не змінює порядку оплати, встановленого Правилами надання населенню послуг з газопостачання. Навпаки, оскільки однією з сторін процесу розрахунків за газ є держава, дотримуватись встановлених державою правил стає край необхідним. Правила прості:

 • знімати показання лічильника 1 числа кожного місяця;
 • оплату за газ проводити до 10 числа.

Справа в тому, що на підставі показань лічильника, вказаних у квитанції, ВАТ «Кіровоградгаз» визначає обсяг спожитого за місяць газу, його вартість, та проводить розподіл вартості послуги між споживачем та державним бюджетом. Звісно, коректно цей процес проходить лише за умови, що інформація про обсяг використаного газу від споживача надійшла до 10 числа. У разі, якщо оплата проведена з порушенням встановленого терміну, або вказані у квитанції показання лічильника недостовірні, визначення обсягу спожитого газу проводиться на підставі показань лічильника, зафіксованих контролером.

При оплаті по показаннях лічильника при наявності пільг необхідно також враховувати граничний обсяг газу, на який надається пільга (зазвичай він вказується операторами в розрахунковій книжці). Обсяг газу, спожитого понад цю «пільгову норму», треба оплачувати по повній вартості.

Зразок заповнення розрахункової книжки при оплаті по показаннях лічильника

В яких межах надаються пільги по оплаті за газ?

Межі надання пільг по оплаті послуг з газопостачання встановлені постановою Кабінету Міністрів України №409 від 6 серпня 2014 року "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування".

У разі користування газовою плитою за наявності централізованого гарячого водопостачання – з розрахунку 6 куб.м газу на одну особу на місяць.

У разі користування газовою плитою за відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 9 куб.м газу на одну особу на місяць.

У разі користування газовою плитою та водонагрівачем - 18 куб.м газу на одну особу на місяць.

У разі використання природного газу для опалення житлових приміщень пільга надається в межах фактичної опалювальної площі, але не більше встановлених соціальних нормативів житла:

 • для сімей, в яких є працездатні особи - з розрахунку 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, і додатково 10,5 кв. метра на сім`ю;
 • для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, та на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (статті 12, 13, 14 і 15) пільга надається з розрахунку подвійної санітарної норми опалюваної площі - 42 кв. метри опалювальної площі на кожну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.

Соціальний норматив користування природним газом для опалення становить 7 куб.м на 1 кв.м опалюваної площі на місяць у опалювальний період.
Залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування природним газом для опалення застосовуються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів, які для Кіровоградської області становлять:

Тип

Коригуючий коефіцієнт

1-2 поверхові будівлі

1,046

3-4 поверхові будівлі

0,61

5 і більше поверхів будівлі

0,411


Відповідно до роз’яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального обслуговування від 7.10.2014 №7/10-11963 терміни індивідуальний та багатоквартирний житлові будинки застосовуються в такому значенні:
 • індивідуальні житлові будинки - одноповерхові, що складаються з однієї, двох та більше квартир, або індивідуальні двоповерхові, що складаються з однієї, двох квартир;
 • багатоквартирні житлові будинки - двох- і більше поверхові житлові будинки.