Індивідуальним клієнтам Обслуговування газових мереж та обладнання  

Як уникнути отруєння чадним газом

     При настанні «холодів», адаптуючись до опалення та бажаючи постійного тепла та комфорту у власному домі, користувачі газу постійно забувають про необхідні заходи безпеки при користуванні газовими приладами що призводить до виникнення нещасних випадків, зокрема, пов’язаних з отруєнням чадним газом (оксидом вуглецю), хімічна формула якого - СО.

     СО не можна відчути, він безбарвний і не має запаху. Непомітно отруюючи організм, він запаморочує свідомість, викликає слабкість, головний біль, біль у грудях, шум у вухах, нудоту, при тривалому перебуванні в загазованному приміщенні людина непритомніє. Втрата свідомості настає поступово та супроводжується таким знесиленням що людина, навіть помітивши небезпеку, неспроможна щось вдіяти для свого порятунку. Потрапляючи в кров СО сполучається з гемоглобіном, робить його нездатним розносити кисень, врезультаті настає кисневе голодування тканин організму та людина гине як від задухи. Для гострого отруєння досить лише 1-процентна концентрація СО в повітрі, при більших концентраціях «смерть» настає миттєво.

     Важливою умовою безпеки, при користуванні газом, є те чи повністю згоряє газ, а це Ви дуже легко можете помітити при його горінні, безпосередньо, на пальниках газових приладів. При повному згоранні газу - полум`я має блакитно-фіолетовий колір, при неповному - жовто-солом`яний. Неповне згорання газу призводить до утворення СО, який розповсюджуючись отруює все «Живе».

     Більшість випадків отруєння СО, переважно, спостерігається на початку опалювального періоду. Причини, доволі елементарні: дехто - не встиг перевірити справність та чистоту димоходу, хтось - нехтує перевіркою тяги, інші - придбали та самовільно встановили нові більш потужні газові колонки та котли, зовсім не думаючи про те, що разом з заміною газового приладу, необхідно змінювати і площу перерізу димоходу.

Основними причинами нещасних випадків що призводять до отруєння СО, є:

·         несправність газових приладів: забрудненість пальників газових плит, колонок та котлів, розгерметизація камер згоряння колонок та котлів типу «турбо»;

·         відсутність постійно відчиненої кватирки (фрамуги) вікна та недостатність припливного повітря (ззовні) до приміщень де встановлені газові прилади (для повного згорання

·         1 м3 природного газу необхідно 10 м3 повітря). Часто господарі встановлюють двері, які закриваються герметично, забуваючи при цьому провітрювати приміщення кухні, навіть відстань між дверима та підлогою в 2 см. має значення. Також, небезпеку становлять пластикові вікна (кількість повітря, що видаляється з приміщення кухні, повинна бути не менше 90 м3 на годину);

·         недостатність тяги (розрідження) в камерах згорання котлів створюваної димоходами. Причини: недостатня висота димоходу (від пальника, опалювального газового приладу, до верхівки димоходу повинно бути не менше 5 м), засміченість, розташування оголовка димоходу у зоні вітрового підпору, в зимовий період обмерзання «димаря»;

·         робота витяжної вентиляції з штучним спонуканням (витяжок), тобто з вентилятором,  над газовими плитами, що призводить до виникнення «зворотньої тяги» в димоході (при роботі витяжної вентиляції з штучним спонуканням в димохід всмоктується повітря з кухні, в результаті утворюється зворотна тяга, і продукти згоряння йдуть не в димохід, а навпаки, заповнюють приміщення кухні або топкової).

Можна дуже довго шукати причини та розмірковувати над тим, чому люди, користуючись газовими приладами, отруюються СО. Однак, Ми - представники ВАТ «Кіровоградгаз», впевнено можемо сказати: - «Дотримуючись елементарних правил безпеки, при користуванні газом, нещасних випадків взагалі не було б!»

Тож, щоб уникнути отруєння, необхідно: 

·         слідкувати за справною роботою газових приладів;

·         періодично перевіряти наявність тяги в димовому та вентиляційному каналах;

·         не закривати, очищувати від жиру та сміття решітку вентиляційного каналу;

·         не використовувати газові плити для обігріву приміщення;

·          встановити сигналізатор загазованості, який буде сповіщати про наявність в приміщенні чадного СО та СН4 (метану);

·         не втручайтесь в конструкцію газових приладів та не допускайте до їх ремонту сторонніх осіб;

·         замінюючи димохідний газовий прилад (колонку чи котел) зверніться за кваліфікованою допомогою до спеціалістів ВАТ «Кіровоградгаз», тел:
«КОНТАКТ-ЦЕНТР» -
30-15-30, 30-51-41,
внутришньобудинкова служба - 56-93-45, 066
-940-01-38.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Безпечно користуючись газовим обладнанням – Ви власноруч забезпечуєте безпеку собі, своїм рідним та близьким! 

 

 

  Адміністрація ВАТ «Кіровоградгаз»