Інформація про товариство Оперативна інформація  

Газових трагедій могло б не статися, але...

Марина БЕРЕЗЮК
Газета "Народне слово"  (№7 від 27.01.2011 року)

Звичне благо цивілізації, що дарує тепло в оселях і гарячий чай на столі, — газ. Та саме він поряд з безвідповідальністю та недбалістю користувачів здатен перетворитися на джерело трагедії. Значні матеріальні збитки, зруйноване житло і навіть людські життя... Якою б завеликою не здавалася така розплата за елементарне недотримання правил безпеки, бажаючих випробувати долю саме газом залишається немало. Лише за минулий рік в Україні від нехтування правилами безпеки при використанні газу по­страждало 308 осіб, з яких 131 людина загинула. Статистика газових трагедій, на жаль, не обійшла і нашу об­ласть: з одинадцяти постраждалих сім заплатили власним життям за необережність, а подекуди і недбалість у використанні побутового газу.

Основних причин нещасних випадків, пов`язаних з використанням природного газу у побуті, декілька. Це і застаріле, а подекуди вже й зовсім не придатне до використання газове обладнання; самовільне втручання у роботу газових приладів або намагання власноруч їх відремонтувати, чи ще гірше, самовільне встановлення газового обладнання; і врешті-решт, неналежний, а подекуди і аварійний стан будинкових димових і вентиляційних каналів.

Запорукою безпеки користувачів мало б стати дотримання норм газової безпеки у кожній з цих складових. Аби не "але", що криється у кожній з них.

Скажімо, що робити з котлами та ко­лонками, які застаріли настільки, що повністю не відповідають елементарним вимогам безпеки, більше того, навіть ремонту не підлягають - на них просто не можна відшукати запчастин. "Газові пристрої, що пропрацювали 30-40 років, не можуть бути безпечними, - запевняють у Кіровоградгазі, - але вони все ще працюють у помешканнях кіровоградців". Звісно, абонентів, які користуються аварійним обладнанням, за законом просто відключають від газопостачання. Але працівники газових служб впевнені, що їхньою головною функцією має бути попередження трагедій, а не покарання абонентів. Та й що робити з абонентами, для яких заміна застарілого газового об­ладнання фінансово обтяжлива справа? Відповідь на це запитання, швидше, варто шукати разом з органами влади та меценатами. До речі, Олександрівський район уже має такий досвід. Там заміну

старих котлів на сучасні конвектори частково взяли на себе місцеві депутати.

Не менш кричуща проблема, без вирішення якої говорити про безпеку газокористувачів зарано, — це самовільне втручання у роботу газового обладнання, а подекуди і просто самовільне підключення до газових мереж. Робота по виявленню таких горе - абонентів ведеться невпинно. Так, за минулий рік співробітниками ВАТ "Кіровоградгаз" перевірено майже 110 тисяч абонентів. Виявлено 140 випадків незаконного підключення до газопостачальної системи. 414 осіб намагалися самовільно поновити газопостачання, а 110 абонентів втручалися в роботу лічильників. Погодьтеся, що ця статистика показує, наскільки віра у "можливо, пронесе" може перемагати здоровий глузд і інстинкт самозбереження. І найстрашніше те, що у кожного з цих абонентів - порушників правил газової безпеки є малі діти в хаті чи сусіди. Але у Кіровоградгазі з досвіду знають, щоб своєчасно виявляти таких вибухонебезпечних абонентів, як мінімум, треба мати відпрацьований механізм потрапляння до їхніх осель. Випадки, коли здійснити поточну перевірку стану газового обладнання неможливо лише тому, що немає доступу до помешкання, — не рідкість.

Що ж до тих абонентів, які наважуються самовільно виконати всі монтажно-будівельні роботи з проведення бу­динкових газових мереж чи встановлення газового обладнання у помешканнях, їх самовпевненість взагалі важко зрозуміти. Напевно, самовільність проведен­ня таких робіт викликана виключно бажанням заощадити. Але ж ніхто не наважується робити собі вдома хірургічну операцію за такого ж мотиву, добре усвідомлюючи життєву небезпечність подібного заходу.

І нарешті останній неблагополучний чинник, що працює на зростання сумної статистики нещасних випадків у сфері використання побутового газу, - неналежний стан будинкових димових і вентиляційних каналів. Із загальної кількості загиблих від аварій, пов`язаних з використанням газу, у більш ніж половині випадків причиною трагедії стала саме несправність вентиляції.

За законом обслуговувати димвентканали повинні ЖЕКи та КРЕПи. Обслуговування будинкових комунікацій, до яких належать і вентиляційні ка­нали, внесено у перелік послуг, а значить і в тариф житлових контор. Та спробуйте пригадати, коли останній раз працівники КРЕПу робили подібну перевірку у вашому будинку? Чи, може, у вашому під`їзді нещодавно встановили новий газовий кран? А лише по місту та­ких кранів, що потребують планової заміни, декілька тисяч. Зазвичай, представники житлово-комунального господарства скидають усе на те, що вони зобов`язані проводити лише аварійні роботи. Але в тому і полягає підступність газо­вої небезпеки, що за виникнення аварійної ситуації перевіряти буде пізно. Тільки автономок скільки з`явилося за Останні роки. І зрозуміло, що у кожному такому будинку збільшилося навантаження на вентиляцію. Та чи змінилися у зв`язку з цим заходи перевірки її стану? Напевно ж, що - ні. Потрібна співпраця комунальних та газових служб, а також чітко регламентований розподіл їх повноважень і відповідальності. І допоки такий механізм їх взаємодії не відпрацьовано, димовентиляційні канали залишатимуться бомбою уповільненої дії. До речі, діалогу з комунальниками на тему дотримання димовентиляції в належному стані не відбулося і на останній обласній технічній нараді за участі Кіровоградгазу та обласного управління Держгірпромнагляду. Комунальники на неї просто не з`явилися.

Так що відкритих запитань у сфері забезпечення газової безпеки залишається багато. І дуже не хотілося б, щоб відповіді на них починали шукати лише після чергової трагедії.

 

А тим часом…

У державі склалася надзвичайна ситуація з травмуванням громадян під час використання газу в побуті. З початку 2010 року внаслідок нещасних випадків постраждало 308 осіб, з яких 131 особа померла.

Протягом опалювального сезону щодня надходять повідомлення про загибель громадян у квартирах і житлових будинках внаслідок отруєння чадним газом або вибуху газоповітряної суміші. Лише за останні три місяці сталося 68 випадків, у яких постраждала 131 особа, у тому числі 24 дитини, загинуло 45 осіб, у тому числі шість дітей, решта отримали тяжкі ушкодження.

Основною причиною нещасних випадків залишається незадовільний стан вентиляційних і димових каналів, самовільне встановлення та підключення газового обладнання, неналежний стан інженерних комунікацій.

Водночас на сьогодні в регіонах поширюються випадки самовільного встановлення власниками та мешканцями житлових приміщень газового обладнання. Не забезпечено безперешкодний доступ працівників підприємств з газопостачання та газифікації до помешкань, чим унеможливлено проведення перевірки рівня загазованості. Неконтрольованою є діяльність приватних структур, що за дозволом територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки зобов`язані здійснювати прочищення димових і вентиляційних каналів. Не вирішено питання щодо інвентаризації та заміни застарілого і не придатного для використання газового обладнання та приладів, що становлять суттєву загрозу безпеці населення та безперебійності газопостачання. Немає взаємодії у вирішенні зазначених питань з підприємствами з газопостачання та газифікації.

Така ситуація потребує невідкладного .вжиття заходів щодо забезпечення безпеки газопостачання в регіоні.

З огляду на актуальність порушених питань та з метою їх оперативного вирішення необхідно невідкладно вжити заходів щодо забезпечення безпеки газопостачання, запобігання нещасним випадкам під час використання газу в побуті, а саме:

  • своєчасного укладення власниками внутрішньобудинкових систем газопостачання договорів про їх планово-технічне обслуговування, проведення такого обслуговування у визначені графіком строки;

  • створення умов для безперешкодного доступу працівників підприємств з газопостачання та газифікації до житлових приміщень з метою проведення позачергового планово-технічного обстеження газового обладнання, димових і вентиляційних каналів, працездатності автоматики безпеки;

  • негайного відключення газопостачання помешкань, де виявлено незадовільний стан димових і вентиляційних каналів, газового обладнання, а також у разі недопущення працівників для проведення планово-технічних обстежень;

  • установлення за межами житлових приміщень пристроїв для безперешкодного відключення від газопостачання споживачів, які порушують правила безпеки систем газопостачання;

  • проведення разом з підрозділами Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, Міністерства надзвичайних ситуацій перевірок діяльності підприємств, яким надано дозвіл на прочищення димових і вентиляційних каналів, з ініціюванням позбавлення їх такого дозволу за неналежне виконання робіт;

  • організації проведення повної інвентаризації газового обладнання, що перебуває у власності громадян, перевірки його технічного стану, виведення з експлуатації морально застарілого обладнання або такого, що відпрацювало нормативний строк;

  • проведення інвентаризації абонентського електроустаткування, що не перебуває на балансі підприємств, установ, організацій, ініціювання взяття його на облік та визнання безгосподарним з метою передачі до комунальної власності.