Інформація про товариство Оперативна інформація  

Газові пальники - як не допустити трагедії в будинку?

Щорічно десятки українців позбавляються життя через необережне поводження з газом. Повідомлення про отруєння чадним газом та вибухи побутового газу у багатоповерхівках і приватних будинках стали буденним явищем сучасного життя. 

Тільки у 2010 році під час експлуатації газових опалювальних печей обладнаних газопальниковими пристроями сталося 7 нещасних випадків, внаслідок яких постраждало 16 осіб, 12 з них-смертельно. 

Що таке «пічний пальник»? 

Пристрої газопальникові для опалювальних побутових печей (далі УГОП), вони ж - пічні пальники, встановлюються всередину печі. Але недостатньо лише підвести газову трубу і відбудувати димар - важливо адаптувати існуючу піч, що працює на твердому паливі, під використання природного газу. 

Пічні пальники УГОП активно встановлювалися в період переходу жителів нашої області з твердого палива на газ. Однак у минулому столітті не дотримувалася найголовніша вимога - сама піч, яка призначалася для розпалювання дров, повинна бути пристосована для роботи пальника. Проект повинен бути розроблений не тільки на газифікацію житлового приміщення і встановленого газового обладнання, а й на саму піч, яку буде переобладнано під використання природного газу. 

Пічні пальники УГОП поділяються на три типи: для безперервної (Н), для періодичної (П), для безперервної і періодичної топки печей (НП). 

Жителі Кіровоградської області для опалення приватних будинків в основному використовують моделі УГОП-П, призначені для періодичної роботи (2-3 години). Такі пічні пальники не можна тримати включеними постійно, крім того, користувачі пристроїв зобов`язані невідлучно стежити за їхньою роботою.  

Чим небезпечні пічні пальники? 

Основна небезпека пічних пальників полягає в особливості їх конструкції.

Вимоги до самих пічним пальників і печей, в які вони встановлюються, регламентуються «Правилами перевода отопительных и отопительно-варочных печей на газовое топливо» РДП 204 РСФСР 3.1-79. Однією з основних вимог є наявність тягопереривача, який монтується на два ряди цегли вище шибера печі, і робиться наскрізний отвір в димар, що закривається дверцятами, і служить для чищення, витяжки та стабілізації тяги. 

Згідно з ГОСТом 16569-86 УГОП-П не комплектується стабілізатором тяги (тягопереривачем), що робить даний пристрій вкрай небезпечним і непридатним до експлуатації. Крім того, у зазначеному типі пальникового пристрою відсутня функція самовідключення при несправному димоході, і чадний газ, що утворюється при неповному згорянні природного газу, надходить безпосередньо в житлове приміщення. 

У прагненні заощадити природний газ багато власників пальників перекривають шибером димохід (хоча при перекладенні печі під використання природного газу він повинен бути демонтований, згідно вимог ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання») - продукти згоряння газу залишаються в приміщенні, а не виходять на вулицю через димохід. Тому, приміщення, де розміщений УГОП повинно бути, в обов’язковому порядку, обладнано сигналізатором мікроконцентрацій чадного газу.

Вказані вище конструктивні недоліки пічних пальників можуть призвести до небезпечної концентрації чадного газу в приміщенні і стати причиною нещасного випадку, споживач отримає серйозну ступінь отруєння. Виявити чадний газ неможливо - він не має ні кольору, ні запаху. Тому, висновки робіть самі.

Сьогодні в Кіровоградській області пічні пальники встановлені в більш ніж в 5 тисячах домоволодінь! 

Альтернатива пічним пальникам

Як відзначають фахівці, «автоматика безпеки» популярних пічних пальників УГОП-П дуже швидко виходить з ладу, тому прилади вважаються застарілими і небезпечними. 

ВАТ «Кіровоградгаз» рекомендує споживачам природного газу для опалення квартир і приватних будинків застосовувати тільки сучасні заводські опалювальні прилади безперервної дії (газові котли, конвектори та ін.) з відводом продуктів згоряння через зовнішню стіну (парапетного чи турбінного типу), які укомплектовані автоматикою, що спрацьовує при концентрації чадного газу в приміщенні, і забезпечує безпечну експлуатацію, згідно з вимогами п. 11.52 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання».

До уваги споживачів!

Раніше старі димохідні котли працювали з високою температурою відхідних газів. У результаті цього димоходи практично ніколи не вихолоняли, а гази не охолоджувалися нижче точки роси і, як наслідок, не псували димоходи.

Сучасні котли з відводом продуктів згоряння в димохід економічні, їх потужність регулюється в залежності від потреб приміщення, що обігрівається, і тому, вони працюють не весь час, а тільки в періоди, коли температура в приміщенні падає нижче заданої. Таким чином, існують відрізки часу, коли котел не працює, а димохід вистигає. Крім того, нові котли мають знижену температуру димових газів. Стінки традиційного димоходу, що працює з сучасним котлом, практично ніколи не нагріваються до температури вище температури точки роси, що призводить до постійного скупчення водяної пари. А це, в свою чергу, призводить до псування димоходу.

Неважко зрозуміти, що старий цегляний димар буде руйнуватися при нових умовах роботи. Крім того, проблеми виникають і з наявністю сірки в паливі, а потім у відхідних газах. Водяна пара, з`єднуючись з окисом сірки, створює сірчану кислоту, яка, проникаючи в стінки димоходу, призводить до їх руйнування.

На сьогоднішній день система захисту існуючого димоходу коштує в межах 6-8 тис.грн. на 1 канал.

ВАТ «Кіровоградгаз» закликає жителів області: бережіть себе та своїх близьких, стежте за справністю газового обладнання, не вдавайтеся до його самостійного встановлення або ремонту.

Адміністрація ВАТ «Кіровоградгаз»